PÍSEČNÁ- "ČESKÉ BENÁTKY"

Z nejmenovaných zdrojů unikla fotografie údajně již překonané varianty zaplavení obce. Jde o variantu "B",
ve které je hospoda Růženka vnímána jako přívozní krčma. Obyvatelstvo Kolosea i přilehlých rodinných
domů se mělo živit převoznictvím a rybolovem. V policejních zdrojích byly objeveny studie o výpočtech,
kolik obyvatel obce Písečná se pravděpodobně bude živit pirátstvím (prý hodně)...

 

 

Díky spolupráci s nejvyššími místy na MV se podařilo získat i historickou fotografii nejstarší varianty "A" ze zimy 1971.
Na snímku horší kvality je patrné, kam až původně měla sahat hladina přehrady,
a kudy tedy měla vést hlavní spojnice na západ- po tzv. "Dlouhém kusu" k Dlouhoňovicím.
Vodní cesta byla vypočítána jak pro nákladní a osobní, tak i pro hromadnou dopravu loďobusy (vaporetti)...
Z této varianty nakonec sešlo pro nestabilní oblast za panem Honzou Vrbou,
kde pro složitý terén nebylo možno zajistit bezpečnost tankerů ani jiných plavidel, a také proto,
že ochranná oušťácká fregata  policejních lodí téměř okamžitě po vybudování zmizela z doků v Kerharticích
a později se objevila plující v Severním ledovém oceánu pod libyjskou vlajkou.

-------------------------------------------------------

 

Na počátku listopadu 2011 proběhla tiskem lavina informací o vzkříšení 50 let starého nápadu zřízení cca 200 přehrad, které by měly zlepšit hospodaření s vodou na území ČR, přičemž jedna z přehrad měla zasáhnout zprvu celou Písečnou (varianta "A"). později jenom 3/4 (varianta "B"), dnes snad pouze údolí Šušku bez přímého zásahu do stávající zástavby. Ovšem, ani k jedné z variant neexistuje v archívu OÚ jakákoliv oficiální dokumentace.

Ve stejné době se řada spoluobčanů domáhá nějakého epiteta pro svou vísku, podobně jako Letohrad je nazýván "Salzburkem severu" ,  Žamberk "Bránou Orlických hor", Mladkov údajně "Českým Meránem" či Jablonné nad Orlicí "Údolím talentů".

Na podzim 2011 vyústil tento tlak před zavírací dobou u Růženky samovolně ve spontánní přejmenování Písečné na "České Benátky". Benátky v severní Itálii vzápětí poté posílají děkovný list , 1 ks benátského plavidla (tzv. "Sandolo") a  přebírají patronát nad naší obcí, zatímco Benátky nad Jizerou marně protestují v Bruselu...

Na konci listopadu 2011, bezprostředně po návratu z expedice odjíždějí vedoucí CK Idiotů (tedy já s chotěm) do Benátek převzít z rukou prezidenta Asociace Benátčanů v Praze vzácný dar, tzv. "Sandolo", tedy tradiční benátské plavidlo, pro potřeby vznikající písecké flotily. Ze slavnostního předání v docích v Mestre pochází fotografie vpravo.V zimě 2011 se pak vedou složitá jednání i o převzetí kterékoliv z linek benátského vaporetta a o dar tří kusů starších zastávek.

Avšak stále ještě nejsou jasné technické podrobnosti plánovaného vodního díla- a proto místní aktivisté pořádají výpravu k průzkumu inkriminované oblasti Šušku. Jako termín výpravy určují zkušení organizátoři období tzv. Svatomartinské husy, přesněji 12.11.2011. Správně totiž předpokládají, že místní aktivisté by bez jasně stanoveného ukončení v Růžence žádnou aktivitu nevyvinuli...

Cílem výpravy bylo především najít zdroj přitékající vody, a podle toho stanovit kótu hladiny budoucí přehrady. (Neméně důležitým úkolem bylo pochopitelně najít i odtok, tzv. "špunt".) Jak vyplývá z následující reportáže (viz níže), expedice měla jen poloviční úspěch, protože špunt nebyl dosud nalezen...Na druhou stranu byly nalezeny přítoky hned dva- druhý, záložní, umně maskovaný ve kmeni vzrostlého smrku, je  pravděpodobně určen pro sušší roky.

 

-----------------------------------------------------------

HLEDÁNÍ VODNÍHO DÍLA PÍSEČNÁ A SVATOMARTINSKÁ HUSA

12.11.2011, 13:30
Výprava, složená z potápěčů, inženýrů, akademických malířů, biologů, zástupců kovodělných profesí, zdravotních i jiných sester a dalšího podpůrného personálu vyrazila svižným tempem z Kujav směrem na západ.
Během výstupu na první kopec jsme se třikrát kochali, někteří i čtyřikrát...
 

Protože jsme nechtěli nic ponechat náhodě, doprovázel nás také pes- průzkumník, muž s holemi i mobilní jednotka s takřka imobilní osádkou. Nechyběly pochopitelně ani tekutiny, které mohou v případě nouze na horách zachránit život.
Ty byly podávány v přesně stanovených dávkách svědomitou a přísnou vrchní sestrou A.Š (snímek vpravo).

 

Skupina nejprve hledala kóty budoucí přehrady na vrcholcích přilehlých kopců. Nadmořská výška je v těchto místech 390- 420 m a žádné známky rozměřování přehrady zde nalezeny nebyly ( to je pro obyvatele Písečné, dalo by se říci, dobrá zpráva...)

 


A je to tady- napouštěcí kohoutek byl nalezen!!!
Druhý snímek: vedoucí skupiny s majitelem GPS kontrolují nadmořskou výšku- 384 m.n.m. Sem tedy bude sahat hladina vodního díla Písečná.
Pro lepší představu- Základní a mateřská škola a kostel sv. Kateřiny bude sice nad vodou (398m.n.m.), avšak  podstatně se nám prohloubí velký bazén na koupališti (379m.n.m.)
- znamená to, že u něj bude muset být umístěno důrazné upozornění: "Neplavcům je vstup PŘÍSNĚ zakázán".

 
Pan B. vzápětí nachází označení, kam až bude sahat hladina (a kde už nebude). 
Toto poněkud popisné vymezení souvisí patrně s nějakými vnitřními předpisy Evropské unie, vodohospodářské sekce.


Zde se skupina nachází přibližně dva metry pod hladinou. Mostek však podle dokumentace údajně zůstane zachován.

U SEDMISTROMÍ- nedaleko nálezu vodovodního kohoutku nás zaujala nezvyklá formace stromů.
Tento výrazný krajinný prvek evidentně umělého původu se jala prozkoumat místostarostka obce
paní HL. Z titulu své funkce zde nalezla umně maskovaný záložní kohoutek, o kterém však na
Ministerstvu životního prostředí nemají ani tušení (nebo to alespoň tvrdí):

Výprava po zanesení nálezu do mapy pokračovala po vrstevnici dále...

 

Po delším usilovném pochodu skupina dorazila k několika potenciálně ohroženým obydlím. Majitelé se sice včas (možná poněkud předčasně) evakuovali,
ale jako výraz díků  ponechali na místě předpřipravenou Svatomartinskou husu (viz obraz uprostřed a vpravo). Ta však nebyla zcela dopečená, a tak se po krátkém odpočinku  pokračovalo dále až na hráz Šušku...

 

na hrázi v Šušku: většina výpravy se již dopředu zhluboka nadechuje, neboť tuší, že zde to bude bez kyslíku problém.  Předvídaví paní ŠB. a pan PL jsou vybaveni šnorchly a mají to tudíž na háku. Nejpřipravenější  byl beze sporu pan PL, který nejen, že byl oblečen do příslušného oděvu, ale ještě jej i vyzkoušel, ač teplota vody se limitně blížila nule
 

Ponor pana PL do rybníka Šušek, který sám o sobě byl jistě činem nadmíru statečným, se ke konci změnil na hrůzostrašné drama!
Na břehu zachumlaní členové výpravy se zděšením sledovali obrovskou patrně dravou rybu, která se znenadání vynořila za cachtajícím se plavcem.
Náš borec neztratil duchapřítomnost (ani nic jiného) a ke břehu dorazil s mírným náskokem. Tam se mu dostalo ihned pomoci.
Poté přítomní zastupitelé OÚ svolali krátkou pracovní poradu. Podle podmínek dotačního titulu (odbahňování a revitalizace 2010)
byl tento podzim ještě dobou, kdy rybník Šušek měl být ryb zcela prostý. Vyšetřování, odkud ryba připlula, v současné době probíhá.

 


Pan PL odchází do ústraní rozmrznout a převléci se. Všimněte si, jak je mu najednou neoprén velký...


No, není divu- pan JL (který není příbuzný s panem PL) zkouší nordickou hůlkou sílu ledu na nedaleké louži... Po několika pokusech jej proráží


Ing. JL jako technický typ ukazuje, kam až bude sahat hladina budoucího vodního díla


Památečná fotografie, aneb, jak se Idioti ocitli na dně

 

Je nutno si přiznat, že na konci výpravy údolím Šušku zastihla naši společnost těžko postižitelná lenost.
Většině průzkumníků postačilo na místo budoucí hráze pouze dohlédnout- což v Šušku znamená dojít k prvnímu ohybu (viz fota výše). Jedině svědomitá paní I Š+V hrábla na dno svých sil a jala se usilovným během dosíci až k budoucí hrázi (její krokoměr ukázal 622 běhoskoků a spotřebu 88 kilokalorií). Zbytek výpravy jí za její obětavost sice aplaudoval, ale vidina připravené Svatomartinské husy v Růžence byla přece jenom silnější než chuť na ni čekat, takže se společnost jako jeden muž obrátil k obci a vyrazil zpět. Paní I Š+V výpravu dohonila později...

--------

Skupina nabírá síly ke vstupu do Růženky- již jsme kompletní

Reportáž nepotřebuje slovní doprovod

Pan MP a jeho choť LP se výpravy pod jakousi chatrnou záminkou nezúčastnili a dorazili až do Růženky. Pravidla naší společnosti byla však jasná a na Svatomartinskou husu neměli nárok!
Dobrotivý pan IK (naše mobilní jednotka) jim patřičně dával najevo,
o jakou dobrotu přišli ...